| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Height | 1.03 mm |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 41.58 V |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Duty Cycle | 99 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 200 kHz to 3 MHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Min Input Voltage | 3.4 V |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| Quiescent Current | 2.5 µA |
| Output Type | Adjustable |
Stock: 108
Distributors
pcbx
Unit Price$10.13856
Ext.Price$10.13856
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.13856 | $10.13856 |
| 10 | $8.73802 | $87.38020 |
| 25 | $8.06797 | $201.69925 |
| 50 | $7.44931 | $372.46550 |
| 100 | $6.87798 | $687.79800 |
